“فروپاشی تدریجی داعش از درون”؛ آرزو یا واقعیت؟

فروپاشی داعش و هر تندروی تکفیری (وطنی و غیروطنی) آرزوی همه است. اما این آرزو فعلا با واقعیت فاصله دارد. هرچند عقل سلیم حکم می‌کند گروهی که برای مجازات مخالفانش آدمسوزی قرون وسطایی راه‌انداخته، نباید مدت زیادی دوام آورد. این البته سرنوشت محتوم هر کسی است که در زمانه‌ی تثبیت آزادی (به مثابه‌ی ارزش والای انسانی) از طریق خشونت کلامی و فیزیکی درصدد احتکار حقیقت است.

گفتیم نابودی داعش ناگزیر است، اما نکته‌ی طرفه در اینجا نوع نگرش یک رسانه‌ی داخلی به این امر است. بحث در محتوای گزارش نیست، نحوه و فرم خبررسانی است که تقریبا سرنمون خبررسانی وطنی است. با کمی دقت معلوم می‌شود که گزارشگر به جای آنکه شعور ما را با حادثه مواجه کند، درصدد تحمیق ما از طریق تزریق آرزوهایش است. گزارشگر به گونه‌ی سرسام‌آوری به این “فعال حقوق بشر” و آن “منبع آگاه” مجهول در نوشته‌اش اشاره می‌کند و دریغ از ذکر یک منبع مشخص. احتمالا “این‌وآن”های مورد اشاره همان‌هایی هستند که وقتی بشکه‌پرانی رژیم اسد برروی شهرها را گزارش می کنند، دیگر نه تنها دلایل و گزارش‌هایشان بسیار مستند نیست، بلکه جوسازی رسانه‌ای علیه مدینه‌ی فاضله‌ی اسد است! کل گزارش را بدون کوچکترین دخل و تصرفی بخوانید:

گزارش‌های منتشر شده تاکید می‌کند که گروه تروریستی تکفیری «داعش» صدها نفر از عناصر خود را در ماه‌های اخیر به اتهام جدایی و تلاش برای بازگشت به کشورشان اعدام کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، دلایل و گزارش‌های مستند بسیاری وجود دارد که تاکید می‌کند، گروه تروریستی تکفیری «داعش» اقدام به کشتن عناصری می‌کند که تصمیم به ترک این گروه می‌گیرند و خواهان بازگشت به کشورهایشان هستند.

جدیدترین این گزارش‌ها از اقدام داعش به اعدام 40 تکفیری سعودی‌اش که تلاش داشتند، پس از جدایی از این گروه به عربستان باز گردد، حکایت دارد.

این گزارش‌ها تاکید می‌کند که طی 6 ماه گذشته داعش تنها در سوریه 120 نفر از عناصر خود را که از گروه جدا شده و درصدد بازگشت به کشورهایشان بوده‌اند، اعدام کرده است و بالطبع این رقم تعداد اعدام‌هایی است که سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری موفق به ثبت آن شده‌اند و برآورد می‌شود، موارد اعلام نشده بسیار بیش از اینهاست.

منابع آگاه در این خصوص توضیح می‌دهند که داعش اقدام به اعدام 40 تروریست تکفیری سعودی خود به اتهام جدایی از این گروه به صورت اعدام میدانی در پایگاه نظامی «العکیرشی» واقع در شهر رقه، پایگاه داعش در سوریه کرد.

در حالی‌که همین پایگاه هفته گذشته شاهد اعدام 4 سعودی دیگر به خاطر تلاش آنها برای یافتن گذرنامه‌هایشان بود. همچنین منابع محلی اعلام کردند که داعش طی هفته گذشته 60 تروریست خود را به دلیل جدایی از این گروه پیش از رسیدن به مرزهای سوریه و ترکیه و ورود به خاک سوریه از طریق شهر «تل ابیض»، واقع در ریف رقه کرد که 40 نفر آنها سعودی بودند.

این منابع تاکید می‌کنند، افزایش جدایی‌ها از داعش و میل تروریست‌های تکفیری جهت بازگشت به منازلشان، اوضاع داعش در شهر رقه را بسیار متشنج و بحرانی کرده است.

فعالان حقوق بشری در این خصوص تصریح می‌کنند که داعش از اوایل هفته گذشته اقدام به اعدام عناصری از خود در پایگاه نظامی العکیرشی در شهر رقه کرد که وابسته به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بودند، این گروه همچنین در شهر «دیر الزور»، مرکز استان دیر الزور، در شرق سوریه توسط فردی به نام «ابو عمر العراقی» 60 تروریست خود را اعدام کرد که اغلب آنها سعودی بودند.

این فعالان تاکید می‌کنند که اتهام تمام این افراد اعدام شده، روی گردانی و ارتداد از داعش بوده است.
گزارش‌های دیگری نیز وجود دارد که تاکید می‌کند، داعش ظرف 7 ماه و تا اواخر ژانویه 2015 بیش از 120 تروریست خود را به اتهام سوء ظن و جاسوسی برای کشورهای بیگانه اعدام کرد، در حالی‌که اتهام واقعی آنها تلاش برای بازگشت به کشورهایشان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *