کودتا برای فراموش شدن کتاب من بود | ایواز طاها

دوستان نکته‌دان و ژرف‌اندیش ایرانی ما که در بال‌بال‌زدن پروانه‌ها نیز نشانه‌های توطئه را می‌یابند، دست بر قضا همیشه حرفشان درست از آب در‌می‌آید. مثلا چند سال پیش که کودکان درعا به هنگام بازگشت از مدرسه روی یک دیوار خرابه نوشتند: «ارحل بشار» (یعنی جناب بشار برو گم شو)، مثل روز روشن بود که مردم سوریه توطئه کرده‌اند. بنابر این طبیعی بود که ماهر اسد، برادر گم‌و‌گور شده‌ی بشار، مردم درعا را با شلیک موشک اسکاد تنبیه کند. آن موقع رسانه‌ی خودخوانده‌ی ملی خبر توطئه را داد و ما هم باور کردیم. سرانجام قضیه‌ با آوارگی یک‌چهارم مردم سوریه در دریاها تا حدودی ختم به خیر شد!

اما این بار اشتباه می‌کنند. آنها وقتی می‌گویند اردوغان علیه خود کودتا کرد، از آن جهت اشتباه می‌کنند که نمی‌دانند آن کودتا علیه یک نوشته‌ی کم حجم من بود.

قضیه این است که قرار بود کتاب کوچکی را در ساعت‌های آغازین روز شنبه ۲۶ تیر ماه در فضای مجازی منتشر کنم. موعد سررسید و من به وعده‌ی خود عمل کردم. ولی کودتاگران زبل که پیشتر خبر این وفای به عهد را دریافت کرده بودند، پیش از موعد دست به کار شدند تا کتاب من فراموش شود. ولی این اشتباه چندان هولناک نیست چون حالا من علیه کودتاگران کودتا می‌کنم و کتابم را بار دیگر منتشر می‌کنم.

اثر کم حجم زیر رئوس نخستین بخش از تئزهای آسیب شناختی درباره‌ی سیاست‌های هویتی است. اثر ویراستاری جدیدی است از مقاله‌ای به زبان ترکی آذربایجانی و نام اصلی آن عبارت است از: «کیملیک‌چی سیاست باره‌سینده پاتولوژیک تئزلر». خواندن و بررسی و نقد منصفانه‌ی آن را به همه‌ی دوستان توصیه می‌کنیم. علاوه بر کانال تلگرامی ایواز طاها میتوانید اثر را از سایت نگارنده به آدرس زیر نیز دانلود کنید:

http://www.eyvaz.org/wp-content/uploads/2016/07/Kimlikci-Siyaset-Elektron.pdf

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *