شرح مختصر مراسم تشییع جنازه مرحوم دکتر سرداری نیا

شنبه 24 فروردین‌ماه سال 1387

 

از فعالان حاضر در مراسم میتوان به دکتر فیض اللهی وحید، مهندس امانی، دکتر رحیم رئیس نیا، … حسن دمیرچی، هوشنگ جعفری، ائیواز طاها، محمدرضا لوایی و انبوه دیگر فعالان حرکت ملی آذربایجان اشاره کرد.

آذربایجان باشین ساغ اوْلسون ؛  یوردون، دیلین وار اوْلسون!

آذربایجان اؤیرنجی حرکاتی (تبریز): باز هم نسیم اجل برگ زرین دیگری از کتاب سترگ آذربایجان قوْجامان را ورق زد و دیار بی دولت آذربایجان جنوبی را در سوگ عالم و اندیشمند دگراندیش و فرزانه خود فروبرد. امروز شنبه، مورخه 24/01/87 پیکر مورخ گرانقدر و فرزند خلف آذربایجان، استاد مرحوم دکتر صمد سرداری نیا در قبرستان وادی رحمت تبریز تشییع شده و با کمی فاصله از آرامگاه استاد فرزانه، به خاک سپرده شد. استاد که ماهها بود از سرطان خون رنج می برد، سرانجام در ساعت 8 شب 22 فروردین، دار فانی را وداع گفت. علاقه مندان استاد، امروز راس ساعت 10 با تجمع در مقابل منزل شخصی وی، واقع در خیابان ارتش جنوبی، برای مراسم خاک سپاری راهی قبرستان وادی رحمت شدند. قبل از حرکت اتوبوس ها، یک راهپیمایی چند دقیقه ای با شعارهای ” آذربایجان، باشین ساغ اوْلسون ! ” و ” آذربایجان سنینله ییک ! ” توسط دانشجویان حاضر در آنجا، در امتداد خیابان ارتش جنوبی به راه افتاد که با مداخله نیروهای امنیتی متوقف شد. گفتنی است ماشین های پلیس و یگان ویژه، اتوبوس های حامل سوگواران را از آنجا تا وادی رحمت، اسکورت!!! نمودند. پس از شست و شوی جنازه استاد و خواندن نماز میت، تابوت استاد به محل مقرر برده شد. متاسفانه رژیم به دلیل عناد همیشگی اش با فرهنگ و زبان آذربایجان، اجازه دفن وی را در قطعه مفاخر آذربایجان نداد. در این مراسم با حضور پرشورهیئت هایی از شهرهای تبریز، اورمو، سایین قالا و دانشجویان دانشگاه تبریز و آزاد تبریز، همچنین انجمنهایی چون یاشماق، مجمع دانشگاهیان آذربایجانی، شهریار،  تشکیلات آرمان و تنی چند از نشریه ادبی وارلیق با در دست داشتن چندین پارچه نوشته، بنر و پلاکارد همدردی خود را با ملت آذربایجان به ویژه خانواده آن مرحوم ابراز داشتند. البته در میان حاضرین، عناصر ریز و درشت عوامل اطلاعاتی رژیم هم به چشم می خورد. یک دستگاه مینی بوس حامل نیروهای یگان ویژه هم از ابتدا تا انتها مراسم را زیر نظر داشت. خبرنگاران زیادی هم این مراسم را تحت پوشش خود قرار داده بودند. از فعالان حاضر در مراسم میتوان به دکتر فیض اللهی وحید، مهندس امانی، گونش خانیم بویه، دکتر آیدین صادقی، دکتر رحیم رئیس نیا، سعید موغانلی، جلال آیریملو، هدایت ذاکر، حسن دمیرچی، هوشنگ جعفری، ائیواز طاها، محمدرضا لوایی و انبوه دیگر فعالان حرکت ملی آذربایجان اشاره کرد ( از کلیه کسانی هم که نامشان فراموش شد، کمال پوزش را داریم). پس از خاک سپاری تعدادی از این عزیزان با ایراد سخنرانی و خواندن شعر بر جاودانگی استاد مهر تایید زدند و با همراهی حضار پیام ” آذربایجانلی اؤلمز ” خود را در گوش رژیم فرو کردند. بگذریم که یکی از کاندیداهای دور دومی تبریز هم آنجا را به ستاد انتخاباتی خود تبدیل کرده بود که البته با بی محلی حضار خوار و خفیف شد! البته در حین سخنرانی ها، صدای بی جهت بلند قرآن که از بلندگوهای مسجد قبرستان پخش می شد، کمی در رسانش صدا به حاضرین اخلال ایجاد می کرد. مراسم با سخنرانی پسر استاد، آیدین سرداری نیا و تشکر وی از حاضرین، حوالی ساعت 00/2 به پایان رسید.

گفتنی است که مراسم ختم آن مرحوم، امروز راس ساعت 30/5 در مسجد طوبی، واقع در چهارراه آبرسان برگزار خواهد شد. تریبون جنبش دانشجویی آذربایجانهم در پی اطلاعیه های قبلی خود، بار دیگر این ضایعه را به ملت آذربایجان، به ویژه فعالان حرکت ملی آذربایجان تسلیت می گوید و امید دارد تا خبررسانی صادقانه خود را به نحو احسن انجام داده باشد.

آذربایجان اؤیرنجی حرکاتی

http://azoh.blogsky.com/1387/01/24/post-963/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *