وقتی تابوها می شکنند! | سید حیدر بیات

اینجا حادثه ای رخ داده است و تابویی شکسته است. این تابو را نخست اصحاب دوم خرداد شکستند و اشخاصی مثل محسن کدیور، عباس عبدی، اکبر گنجی، عبدالله نوری و… و سپس نوبت به فرزندان آذربایجان رسید، مهندس امانی، اکبر آزاد، حجت الاسلام عظیمی قدیم،  رضا عباسی، عباس لسانی، مهندس راشدی، ایواز طاها، صالح کامرانی، حیدر شادی، سعید متین پور و دهها بلکه صدها بلکه هزاران هویت طلب آذربایجانی دیگر با وجود سوابق درخشان اجتماعی و فرهنگی روانه زندان و بازداشتگاه شدند تا تابوی زندان را بشکنند.

چندسال پیش با یکی از اساتید بزرگ ادبیات ترکی در ایران صحبت می کردم، ایشان گفت: دست ما بسته است، چاره ای جز تحمل وضعیت موجود نداریم، چرا که در زمان طاغوت وقتی به زندان میرفتیم افتخار می کردیم، اما زندان اینها اینگونه نیست و هیچ کس باور نمی کند به خاطر حق طلبی به زندان افتاده باشیم.

در آن زمان حرف این استاد برای ما جوانان قابل هضم نبود چرا که فکر می کرديم تمام جامعه مثل خود ما از مسائل مطلع هستند اما وقتی در روستای خودمان به یکی از فامیلهایی که زمانی باهم صمیمیتی داشتیم ماجرای فعالیتهای فرهنگی و اجتماعی خودمان را بیان می کردم بناگاه با کنایه پرسید: پس احضار هم شده ای؟

اینجا بود که حرف آن استاد بزرگ را به خاطر آوردم و به او حق دادم.

***

امروز به خانه یکی از دوستان دربندم تلفن کردم، گوشی را مادرش برداشت و من بی آنکه سراغ برادر یا پدر دوستم را بگیرم ماجرا را مستقیم از خود آن مادر سوال کردم، ذره ای تردید در صدای مادر نبود و با افتخار تمام ماجرا را توضیح داد و در نهایت از اینکه حال پسرش را پرسیده ام تشکر کرد. شاید این بزرگترین امتیازی باشد که به دست آورده ایم. سعید متین پور در روز جهانی زبان مادری با یک برادر و دو خواهرش دستگیر میشود، عظیمی قدیم در خرداد به همراه برادرش احضار و دستگیر می شود، برادران لسانی با افتخار از برادر خود سخن میگویند و….

اینجا حادثه ای رخ داده است و تابویی شکسته است. این تابو را نخست اصحاب دوم خرداد شکستند و اشخاصی مثل محسن کدیور، عباس عبدی، اکبر گنجی، عبدالله نوری و… و سپس نوبت به فرزندان آذربایجان رسید، مهندس امانی، اکبر آزاد، حجت الاسلام عظیمی قدیم،  رضا عباسی، عباس لسانی، مهندس راشدی، ایواز طاها، صالح کامرانی، حیدر شادی، سعید متین پور و دهها بلکه صدها بلکه هزاران هویت طلب آذربایجانی دیگر با وجود سوابق درخشان اجتماعی و فرهنگی روانه زندان و بازداشتگاه شدند تا تابوی زندان را بشکنند. اما اینک مسئله دستگیری کارگران و بخصوص معلمان این تابو را بیش از پیش شکسته است و دیگر اکثر مردم میدانند که هر زندانی لاجرم مجرم نیست بلکه زندان معنای دیگری نیز دارد و بعید نیست چند صباحی بعد کوچه ها را در استقبال از زندانیان هویت طلب و سیاسی آذین نیز ببندند که آن موقع با احقاق حقوق خود یک قدم بیشتر فاصله نخواهیم داشت.

شکسته شدن این تابو باید به دولتمردان این مسئله را گوشزد کرده باشد که دیگر انگ ها و برچسب های همیشگی رنگ خود را از دست داده است و اصرار بر استفاده از این شیوه هزینه مستقیم از اعتبار نظام است که موجب می شود هر روز از اعتبار آن کاسته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *